SEL

wydawnictwo

Opis 1

Richard Dana studiował prawo na Harvardzie, kiedy nagła choroba oczu uniemożliwiła mu kontynuowanie nauki. Ten młody Bostończyk decyduje się więc radykalnie zmienić swoje życie i w 1834 r. zaciąga się jako zwykły marynarz na statek wyruszający w dwuletnią podróż handlową do Kalifornii wokół przylądka Horn.

 

“Dwa lata pod żaglami. 1834-1836” jest sprawozdaniem z morskiej podróży, światowym marynistycznym klasykiem, który wciąż, po prawie 200 latach od wydania, czyta się z autentyczną satysfakcją za poruszający i prawdziwy portret determinacji i natury człowieka oraz jego relacji z morzem.

 

Opis 2

Richard Henry Dana urodził się w 1815 r. w szanowanej bostońskiej rodzinie. Jego dziad, był dyplomatą i sędzią; ojciec - literatem.

 

W1831 r. Dana rozpoczął studia na Uniwersytecie Harvarda. Na początku trzeciego roku, zachorował na odrę i w wyniku powikłań jego wzrok osłabił na tyle, że nie mógł kontynuować studiów. Zmęczony przedłużającą się rekonwalescencją, w wieku 19 lat zaciągnął się jako zwykły marynarz na handlowy bryg „Pilgrim” płynący z Bostonu przez przylądek Horn do Kalifornii i z powrotem. Podróż, wraz z prowadzonym u brzegów Kalifornii handlem skórami, trwała przeszło dwa lata od 1834 do 1836. Dana wrócił do Bostonu na fregacie „Alert” tej samej firmy handlowej. W 1837 r. Dana ukończył studia na Harvardzie, został adwokatem i politykiem. W 1840 r. napisał książkę „Dwa lata pod żaglami. 1834-1836”, a rok później - „Przyjaciel żeglarza”, które dały mu natychmiastową sławę. Zmarł w Rzymie w 1882 r.

 

Książka „Dwa lata pod żaglami. 1834-1836” jest niezmiernie prawdziwym i obrazowym zapisem życia na morzu, przedstawionym z pozycji prostego marynarza, a jednocześnie osoby wszechstronnie wykształconej. Nie mniej frapujący jest opis Kalifornii, która w tamtym czasie była jeszcze prawie nie znaną prowincją Meksykańską tuż przed okresem Gorączki Złota. Książka stała się od chwili wydania w 1840 r. prawdopodobnie najbardziej poczytnym utworem napisanym prze Amerykanina. Wyróżnia się siłą żywego reportażu i humoru, wiernie opisując sztukę żeglarską oraz znój ówczesnego życia marynarza na statku handlowym.

 

Opis 3

Richard Dana (1815-1882) studiował prawo na Harvardzie, kiedy nagła choroba oczu uniemożliwiła mu kontynuowanie nauki. Ten młody, ustosunkowany Bostończyk, decyduje się więc radykalnie zmienić swoje życie i zaciąga się jako zwykły marynarz na statek wyruszający w dwuletnią podróż handlową do Kalifornii wokół przylądka Horn.

 

W swojej relacji, klasyku literatury amerykańskiej, opisuje po raz pierwszy w historii literatury marynistycznej w sposób tak wierny i przejmujący podróż nowicjusza, walkę z morskim żywiołem, prymitywne życie marynarza i swoją oszukaną naiwność.

 

 Opis 4

Dana w sposób wciągający i szczegółowy opisuje swoje doświadczenia na statku, codzienną robotę marynarzy, brutalne traktowanie ich przez oficerów, handel przy Kalifornijskim brzegu oraz sztukę żeglowania na rejowcach.

 

Książka zawiera również rozdział napisany przez autora 24 lata później, gdzie opisuje późniejsze losy bohaterów książki, miejsc i statków.